Jadranskom je potvrđena pojava impetigo bakterije na otoku Lošinju, a sumnja se da je do zaraze došlo u uvali Čikat. Neimenovani izvor koji se javio redakciji, a čije dijete se zarazilo ovom bakterijom, kazao nam je da su se tih dana kupali u uvali Čikat.
“Zarazna infekcija kože”
Impetigo je površinska bakterijska infekcija kože koja se najčešće pojavljuje kod djece, posebice u ljetnim mjesecima. Razlikujemo primarni impetigo (direktna bakterijska invazija prethodno normalne kože) i sekundarni impetigo (infekcija kože na mjestima ekcema, manjih trauma kože kao što su abrazije, ubodi insekata i sl.).
Piodermija i impetigo contagiosa ponekad se koriste kao sinonimi za impetigo.
Impetigo se najčešće vidi u djece uzrasta od 2 do 5 godina, iako starija djeca i odrasli mogu biti zahvaćeni. Obično se javlja u toplim, vlažnim uvjetima i lako se širi među osobama koje su u bliskom kontaktu. Uzročnici su Staphylococcus aureus i Streptococcus skupine A.
Prijavljeno nekoliko slučajeva zaraze na Lošinju
“U ovom trenutku nemamo žarišta obolijevanja, no postoje sporadični slučajevi obolijevanja djece ne povezani s istim žarištem”, potvrdila je Jadranskom otočna epidemiloginja, dr.med. Senka Stojanović, dodavši kako bakteriji pogoduje sredina s niskim higijenskim standardom.
Savjeti
Redovita higijena kože najučinkovitiji je način za prevenciju ove zarazne bolesti. Potrebno je njegovati oštećeni površinski sloj kože nastao raznim povredama, ubodima insekata… Ako je netko u vašoj obitelji zaražen impetigom, potrebno je poduzeti sljedeće mjere kako bi se spriječilo širenje zaraze na druge ukućane:
– Nježno isperite zaražene dijelove kože blagim sapunom i vodom, a potom ih eventualno prekrijte gazom.
– Potrebno je nakon jednog nošenja oprati odjeću zaražene osobe, kao i krevetninu i ručnike, te ih ni u kom slučaju ne dijeliti s ostalim članovima obitelji
– Stavite rukavice kad zaraženoj osobi nanosite antibiotsku kremu, a nakon toga dobro operite ruke.
– Zaraženom djetetu skratite nokte kako bi spriječili češanje, a time i prenošenje zaraze.
– Često perite ruke.
Na području otoka Lošinja svakih 14 dana uzimaju se 34 uzorka mora na 34 različite točke. Svi rezultati i točke na kojima djelatnici Ispostave Mali Lošinj Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ uzimaju uzorke objavljeni su na linku.