Na Sveučilištu u Zagrebu danas je svečano otvorena Sveučilišna škola hrvatskoj jezika i kulture (UNISOCLAC), namijenjena mladima hrvatskog podrijetla i svima koji žele upoznati Hrvatsku i naučiti hrvatski jezik.
Sveučilišnu školu će do 22 srpnja polaziti 29 mladih iz Australije, Austrije, Čilea, Engleske, Hong- Konga, Italije, Južnoafričke Republike, Kanade, Mađarske, Njemačke, SAD-a, Škotske i Španjolske. Također, u Školi će hrvatski jezik učiti i znanje o hrvatskoj kulturi stjecati stipendisti partnerskih sveučilišta iz Graza, Klagenfurta, Padove, Trsta, Glasgowa, Edinburgha i Pečuha.
Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture tradicionalno organiziraju Sveučilište u Zagrebu i Hrvatska matica iseljenika te, kako je istaknuto, na taj način stvaraju vezu mladih hrvatskoga podrijetla s domovinom njihovih predaka, ali se i međusobno povezuju mladi iz cijelog svijeta.
U prigodnom govoru rektor Sveučilišta u Zagrebu, Damir Boras, rekao je kako je ponosan što svake godine može zaželjeti dobrodošlicu brojnim polaznicima Sveučilišne škole hrvatskog jezika i kulture koja ima dugu tradiciju.
“Hrvatski jezik je zahtjevan, ali nije težak toliko ukoliko počnete razmišljati na tome jeziku”, poručio je rektor Boras polaznicima, te je izrazio uvjerenje da će oni i hrvatsku gramatku usvojiti.
Naglasio je kako mladi iz cijeloga svijeta nakon Sveučilišne škole hrvatskog jezika i kulture imaju dobar razlog da ubuduće posjete Hrvatsku, a i Sveučilište u Zagrebu će biti otvoreno za njih ukoliko se odluče za znanstvenu karijeru.
Što se tiče mladih hrvatskog podrijetla, izrazio je zadovoljstvo što oni pohađanjem Sveučilište škole pokazuju ljubav prema domovini svojih predaka te na neki način predstavljaju veleposlanike hrvatske kulture, hrvatskog jezika te hrvatske gostoljubljivosti.
Ravnatelj Hrvatske matice iseljenika, Mijo Marić, rekao je kako se već 32. godinu kroz Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture okupljaju mladi iz cijelog svijeta, koji na taj način povezuju korisno s ugodnim, odnosno uče hrvatski jezik i o hrvatskoj kulturi, ali njihov boravak u Hrvatskoj je ispunjen i raznim društvenim sadržajima.
Osim jezične nastave u sklopu programa kulture za polaznike će se organizirati akademska i terenska predavanja o hrvatskoj kulturi i povijesti, razgled Zagreba, posjet muzejima, koncerti i studijski izleti.
“Vidimo veliki interes mladih za Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture, a ove godine u radu Škole sudjeluju polaznici iz 13 zemalja”, rekao je Marić.
Naglasio je da se nastankom hrvatske države vjerovalo da će se vratiti veliki broj iseljenika iz cijelog svijeta što se nije dogodilo. No, kako je rekao, danas je izvanredna povezanost Hrvata iz cijelog svijeta s domovinom, a ona se očituje kroz primjerice gospodarstvo, znanost, a i kroz Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture.
Tom Lazor iz Pittsburgha drugu godinu polazi Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture te je izuzetno zadovoljan njezinim programom. Posebno mu se sviđa Zagreb za koji kaže da ima bogatu povijest. Također mu se sviđaju hrvatski građani koji su ga oduševili svojom gostoljubljivošću.
“Školu sam upisao jer sam želio naučiti hrvatski koji je materinji jezik moje bake. Nadam se da ću ove godine unaprijediti svoje znanje hrvatskog jezika, ali i da ću se zabaviti s mladima iz drugih zemalja te kroz druženja upoznati i njihovu kulturu”, rekao nam je mladi Amerikanac hrvatskog podrijetla.
Studentica Sara Ziar iz Italije prvi puta polazi Sveučilišnu školu. Očekuje da će uz hrvatski jezik puno naučiti o hrvatskoj kulturi, a kako je rekla, ima izuzetnu književnost te su neki hrvatski književnici poznati i u svijetu.
“Smatram da Hrvatska kao zemlja nije dovoljno cijenjena, a može mnogo ponuditi Europi i svijetu. Želim da i ja naučim cijeniti hrvatsku kulturu”, poručila je mlada studentica.
Jedan od polaznika je i mladi Španjolac Aeris Deugaes koji studira na Sveučilištu u Grazu.
“Već sam dobio četveromjesečnu stipendiju za učenje hrvatskog jezika na riječkom Filozofskom fakultetu. Rijeka me je oduševila. Iako već treći put boravim u Zagrebu, po prvi put polazim Sveučilišnu školu. S obzirom da sada istražujem fenomen digitalnih nomada u Hrvatskoj, znanje jezika mi je izuzetno bitno”, rekao je Deugeas.
Smatra da je Hrvatska prelijepa zemlja, a sviđa mu se njezina raznolikost s obzirom na županije.