Glas otoka je uspio doznati da Grad Mali Lošinj broji 2202 dužnika, a ukupan iznos dospjelih potraživanja Grada Malog Lošinja, na dan 26. ožujka, po svim osnovama iznosi 23.735.956,24 kn. Najmanje pojedinačno dugovanje iznosi 100,00 kn, dok najveće pojedinačno dugovanje iznosi 4.559.444,55 kn.
Što se tiče dugovanja tvrtke Y/C Marina d.o.o. koja kod javnosti izaziva najviše pozornosti, do dana 01. veljače 2021. godine, podmiren je dug u iznosu 113.000,00 kn te je na taj dan evidentiran preostali nepodmireni dospjeli dug u iznosu od 27.885,09 kuna. Dospjelo dugovanje navedene tvrtke prema Gradu Malom Lošinju na dan 26. ožujka 2021. iznosi 56.719,60 kuna.
“Ukupan zaduženi dug tvrtke je 131.030,48 kuna, od čega 74.310,88 kuna još nije dospjelo na naplatu. Nedospjelo dugovanje podmirivat će se kroz mjesečne rate (uz kamatu) formirane temeljem “reprograma” odnosno Upravnih ugovora potpisanih s predmetnom tvrtkom 1. lipnja 2020. godine”, navode iz Grada za Glas otoka.
Naime, upravni ugovor je mehanizam koji javnopravnim tijelima omogućava lakšu naplatu dugovanja, a dužnicima olakšava podmirenje dugova jer se ono podmiruje u mjesečnim obrocima, najviše do 24 rate. Grad Mali Lošinj sklopio je, doznajemo, četrdesetak upravnih ugovora, kako s fizičkim, tako i s pravnim osobama.
“U interesu Grada je da se nastavi poslovanje i očuvaju radna mjesta. Na spomenuta ukupna potraživanja, nastala od najstarijeg dugovanja još iz 1996. godine pa sve do danas, poduzete su mjere naplate za dospjela potraživanja u iznosu 19.559.768,74 kuna”, naglašavaju iz Grada.
Kao mjere prisilne naplate izdvajaju sudske i izvansudske ovrhe, predstečajne, stečajne postupke i postupke likvidacije, sklapanje upravnih ugovora o obročnom plaćanju duga te slanje opomena i obavijesti o stanju duga.
“Obzirom na tešku gospodarsku krizu koju je uzrokovala pandemija koronavirusa, Vlada Republike Hrvatske, ali i Grad Mali Lošinj donijeli su niz mjera i olakšica za gospodarstvo, s ciljem pružanja pomoći u prevladavanju ovog nestabilnog perioda. Tako su obustavljeni ovršni postupci te se zastalo s pokretanjem novih, što će se nastaviti i u 2021. godini. Kako je kriza uzrokovala nastabilno poslovanje tvrtki i obrta, ugrožena su i radna mjesta, a posljedično i egzistencija naših sugrađana. Grad Mali Lošinj, uz kontinuirano praćenje dugovanja i poduzimanje mjera njihove naplate, redovito vodi brigu o očuvanju radnih mjesta u privatnom sektoru kroz oslobođenja od plaćanja određenih javnih davanja i dodjelu poticaja. Očuvanje radnih mjesta u fokusu je i novih mjera i olakšica od travnja 2020. godine koje uključuju oslobođenje od plaćanja poreza na korištenje javnih površina, oslobođenje od plaćanja zakupnine poslovnih prostora, komunalne naknade i slično. Kako su prognoze za ovu turističku sezonu i dalje nesigurne, Grad ima namjeru nastaviti s mjerama pomoći i olakšicama, kako se ne bismo suočili sa prestankom rada obrta i tvrtki, pa i onih obiteljskih koje postoje nekoliko desetljeća, jer je zaštita egzistencije građana prioritet Grada”, zaključuje se iz Grada Malog Lošinja za Glas otoka.